Známe to všichni. Jsou rodinné oslavy, se kterými se samozřejmě pojí velká spousta lákavého jídla, a my prostě neodoláme a musíme vše vyzkoušet. Výsledkem je pocit, že nám exploduje břicho a my vypadáme jako ve finálním stádiu těhotenství. Dochází-li k této příhodě opravdu jen občas, rozhodně si nemusíte dělat nijak zvlášť vrásky. V pravidelných intervalech už je to ale horší. S tímto problémem se velice často setkáváme hlavně u dietářek. Celodenní jídelníček vypadá slibně. Na snídani nakrájené ovoce s oříšky anebo semínky, odpoledne lehká zeleninová polévka a salát s kuřecím nebo krůtím masem a pak to přijde. Nekontrolovatelné večerní přejídání, kdy bychom nejraději vyjedli celou ledničku. S touto večerní akci jdou ale v ruku v ruce i výčitky a stres z opětovného přibírání. Estetické hledisko by ovšem nepředstavovalo až takový problém. Mnohem horší je to, že se fyzicky cítíme pod psa, není nám dobře a naše tělo má problém najednou tak velké množství jídla zpracovat. Po delší době mohou na řadu přijít i zdravotní nepříjemnosti. Jak přejídání předcházet? Zde je několik jednoduchých tipů!
Prvním velice snadným řešením může být krabičková dieta. Zvolit můžete buď variantu, kdy se obrátíte na specializovanou firmu, která vám jídlo bude v krabičkách dovážet, nebo také výživového specialistu. V poslední době tyto služby nabízejí i takzvané fitnessky, které vám jídelníček sestaví na míru a přizpůsobí vašemu cíli. Druhou variantou je, že si jídlo budete krabičková sami. Proč ale? Princip je jednoduchý. Jídlo budete mít připravené a nebudete tak mít potřebu se dojídat. Nemáte-li čas, spočívá pro vás výhoda v tom, že si jídlo jednoduše vezmete s sebou a sníte kdekoliv.
Dalším velice důležitým faktorem je jíst v klidu, své jídlo si užívat, vychutnávat a soustředit se na to, že vůbec něco konzumuju. Stále více osob totiž jí ve spěchu anebo u televizní nebo mobilní obrazovky, což vede k tomu, že se na jídlo nesoustředí, a tedy ani nezaznamenají, že něco snědli. Pocit hladu a chutí se tak dostavuje velice brzy. Udělejte si tedy svůj jídelní rituál, který může spočívat například v tom, že si každé své jídlo donesete ke stolu a tam si jej vychutnáte. Skvělou věcí je také konzumace ve společnosti rodiny, kdy nám jídlo trvá mnohem déle a my jej i dostatečně pokoušeme a neládujeme jej do sebe bezmyšlenkovitě. Ke každému slanému jídlu se také snažte konzumovat zeleninu, která je bohatá na vlákninu, tudíž se budeme cítit více sytí. Zelenina má jako bonus často velice nízkou kalorickou hodnotu.
Zapomínat bychom neměli ani na dostatečnou hydrataci, protože občas skutečně platí, že hlad je převlečená žízeň. Nevykládejte si to ovšem tak, že místo večeře si dáte litr vody a je vše v pořádku. Jednoduše si dejte před každým jídlem sklenici vody a uvidíte, že nebudete mít takové sklony k přejídání. A poslední rada? Nesnažte se až příliš omezovat, protože většinou si ten kousek dortu, nad kterým jste odolali odpoledne, dáte večer.