Aplikace Záchranka byla představena v roce 2019. Má pomáhat především při hledání polohy zraněných osob v nouzi. Její užívání je tak snadné, že jej zvládne ovládat prakticky každý. Pouze díky stisku jediného tlačítka odešle aplikace nouzovou zprávu a zároveň vytočí rychlou záchrannou službu 155.
Aplikaci si můžete stáhnout zdarma, dokáže uživatele propojit s nejbližší zdravotnickou záchrannou službou. Také dokáže odeslat vaše GPS souřadnice, osobní a zdravotní údaje, případné zdravotní indispozice, kontakt na osobu blízkou či stav v jakém je vaše mobilní baterie. Prostě veškeré údaje, které v samotné aplikace sami vyplníte. Velkou předností je taktéž její úprava pro zrakově i sluchově postižené. Aplikaci, v současné době, použije kolem 50 osob denně. Záchranáři již vyjeli k více než 35 voláním a pomohli již stovkám lidí v nouzi.
Jedná se o oficiální aplikaci Zdravotnických záchranných služeb ČR, Horské služby ČR a Vodní záchranné služby ČČK. Můžete ji využívat na celém území ČR, dále také v Rakousku a na Slovensku. Výhledově se plánuje její rozšíření do dalších evropských zemí. Tvůrci zatím jednají z místními záchrannými složkami o začlenění aplikace do jejích záchranného systému.
Letos v květnu se aplikace propojila s hlavním městem Praha a přidala do svého rozhraní tzv. krizová hlášení. Ta fungují tak, že pokud se vyskytne na území města Prahy nějaké akutní ohrožení zdraví, či života obyvatel, uživatel Záchranky dostane na svůj mobil upozornění.
Plány tvůrců mobilní aplikací nekončí. V současné době je v procesu vývoje prototyp náramku, který by přebral funkce mobilní aplikace. Náramek by jeho nositel měl pořád s sebou, mohl by jej využít i v situacích, kdy mobil nemá u sebe. To je častý případ důchodců nebo sportovců. Od prototypu k hotovému náramku je ovšem, podle jeho tvůrců, dlouhá cesta.